Žena-majka-ratnica
Autor: Pina Žilić, 21. 10. 2022.

Povodom Dana hrvatskih branitelja Sisačko-moslavačke županije u Strukovnoj školi u Sisku postavljena je izložba dječjih radova pod nazivom "Žena-majka-ratnica". Izloženi su radovi i iz naše škole, a autori su učenici:
Tonka Katarina Švragulja, Marta Mikulić, Bernard Mijatović, Irina Miletović, Marino Tomac, Lucia Tomac, Paola Puček, Sebastijan Mijatović, Yaman Naddaf, Lucija Pavelić, Paula Vadlja, Lucija Žugaj, Lana Kulašević, Nina Cvjetković, Elena Miletović, Milka Purgar, Ines Jurić Murtić, Antonella Grgić, Andrej Puček, Mihaela Križanac, Marija Crnolatac i Lukrecija Celčić.
Na otvorenju izložbe uz učenike su bile učiteljica likovne kulture Ivana Švragulja, pedagoginja Tatjana Malović, ravnateljica Ankica Krnjajić Magdić i nekoliko roditelja.

Učenička zadruga "Lovreki"

Lovreki najbolji u državi

Ovaj vikend, 11. i 12. svibnja, u Zagrebu je održana XXV. državna smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske. Osnovne i srednje škole predstavile su se u dvije kategorije, izložbeni dio i natjecateljski dio putem prijavljenih istraživačkih radova.

Od pristiglih 26 istraživačkih radova, prosudbeno povjerenstvo izabralo je 10 najboljih za obranu i prezentaciju rada na Državnoj smotri, između kojih je bio i rad Učeničke zadruge „Lovreki“ na temu Fosili Zrinske gore.

Rad je napisala, prezentirala i obranila učenica 6. razreda, Laura Uhitil pod vodstvom mentorice Sande Kolaković.

Izuzetno zanimljiva i osebujna tema, Fosili Zrinske gore, kao i vrlo dinamična prezentacija uz orginalne proizvode proizašle iz ovog istraživačkog rada, oduševila je prosudbeno povjerenstvo koje je proglasilo rad najboljim i dodjelilo mu 1. mjesto na ovoj Državnoj smotri, što smatramo velikim priznanjem i motivacijom za daljnji rad.

Cilj ovog rada bio je dati prikaz istraživanja fosilnih ostataka Zrinske gore. Također je cilj bio ponovno potaknuti raspravu o prirodnim bogatstvima i kulturno-povijesnom nasljeđu Zrinske gore, te mogučnošću proglašenja iste kao regionalnog parka prirode. Svugdje u svijetu geološka baština je vrlo cijenjena te zaštićena, pa bi i ova naša bogata nalazišta fosila trebalo ozbiljnije istražiti i pripremiti kao turističku atrakciju.

Ta je postavka poslužila kao poticaj za nastajanje  istraživačkog rada, ali i izrade suvenira motiviranih fosilima Zrinske gore, koji su osmislili i realizirali članovi Učeničke zadruge „Lovreki“.

Ovime su „Lovreki“ još jednom dokazali i potvrdili da su među najboljim učeničkim zadrugama Republike Hrvatske.

Sanda Kolaković

PRIMOŠTEN 15.-17.10.2012.

Sudjelovali smo na XXIV. državnoj smotri učeničkog zadrugarstva koja je održana u Primoštenu. Nakon predivna tri dana vratili smo se puni dojmova i novih iskustava.

Također smo sudjelovali u prezentaciji istraživačkih radova te je naš rad osvojio 5. mjesto, na što smo vrlo ponosni. Tema našeg istraživačkog rada bila je: Tehnike oblikovanja, ukrašavanja, obrade, slikanja i tehnologija pečenja gline - nekad i danas u Hrvatskoj. Prezentaciju rada možete pogledati u dolje navedenim dokumentima.

Hvala Moniki, Mariji i Lauri što su s velikim zanosom predstavljale našu školu!

LIKOVNO - KERAMIČARSKA SEKCIJA UČENIČKE ZADRUGE

Kreativna likovna radionica u OŠ Mate Lovraka, Petrinja radi - funkcionira desetak godina. Ustrojeni smo kao učenička zadruga radi lakšeg financiranja. Imamo vlastitu keramičku peć i učenici preko gline i plastičnog oblikovanja uče i primjenjuju znanja iz likovne kulture u glini i drugim pristupačnim materijalima po principima likovnogjezika. Cilj, svrha i namjera nije stvoriti umjetnike, već naučiti djecu kreativnom mišljenju i osjećaju za likovnost, koju će jednog dana moći osjetiti i primjeniti u svakodnevnom životu. To su znanja koja djeca uče u redovnoj nastavi likovne kulture, proširena i primjenjena na nove materijale koji u redovnoj nastavi nisu moguća. Radionica im zapravo omogućava usvajanje vještina da svoju likovnost mogu izraziti na novim materijalima. Do sada smo imali dvije samostalne izložbe u galeriji „Krsto Hegedušič“ u Petrinji, popraćene odgovarajućim katalozima, a sudjelujemo i na državnim smotrama učeničkog zadrugarstva. Školske godine 2012/2013. održat ćemo izložbu u Školskom muzeju Republike Hrvatske što nam je izrazita čast. Prvu godinu našeg rada ili prvoj generaciji učenika bio je postavljen problem redefinicije. Ostvarili smo suradnju s petrinjskim lončarom Matom. On nam je na kolu vrtio tradicionalne lončarske oblike -  lonce, peke, zdjele, stucke, vaze i sl., a djeca su putem svoje kreativnosti i mašte redefinirali postojeće oblike i pretvarali ih u ribe, ptice, apstraktne i neobične forme. Rezultati su bili izvrsni, gotovo neočekivani. Redefiniciju kao oblik likovnog stvaralaštva nastavili smo oblikovanjem i preoblikovanjem opeke. Iz ciglane smo dobivali sirovu industrijsku opeku koju smo nastojali redefinirati i oblikovati u male skulpture. Tada smo izgubili prostor i radionica nam je pretvorena u razred, pa smo imali pauzu od 2 godine. Nastavak rada bile su likovne kompozicije nastale upotrebom otpadnih materijala. To je zapravo bio jedan ekološki izlet u našem radu, koji je na kraju zbog materijala i same svoje neobičnosti imao možda najjaču likovnost. Ideja je bila korištenjem likovnog jezika od otpadnih i dostupnih nam materijala, po principima kontrasta i likovnih kompozicija stvoriti novu vrijednost. Odbačeni i umišteni predmeti uz malo malo kreativnosti i truda u međusobnom suodnosu i kontrastu postaju zanimljive likovne kompozicije. Uz ove glavne smjernice i likovne probleme koje smo rješavali u raznim materijalima, nastao je i niz vrlo zanimljivih likovnih uradaka, uglavnom sitne plastike, kao samostalnih izleta učenika u čaroban svijet likovnosti.

Od sada nas možete pratiti i na facebook stranici: http://www.facebook.com/UcenickaZadrugaLovreki te s veseljem očekujemo vaše komentare.