Školski medni doručak
Autor: Pina Žilić, 11. 10. 2022.

Učenici i nastavnici škole pripremili su u utorak, 11. listopada 2022. godine u Osnovnoj školi Mate Lovraka u Petrinji prigodni program kojeg je pratila izložba radova učenika drugih razreda pod nazivom Školski medni doručak. Nakon programa učenicima su uručeni prigodni medni pokloni, a svim sudionicima poslužen je medni doručak – palačinke i čaj s medom.

Ravnateljica škole Ankica Krnjajić Magdić dočekala je uvažene goste te otvorila program pozdravnim govorom.

Župan Ivan Celjak i ministrica poljoprivrede Marija Vučković sa suradnicima sudjelovali su na ovoj manifestaciji a  pridružili su im se i zamjenik župana Mihael Jurić, gradonačelnica Petrinje Magdalena Komes, ravnatelj Uprave za stočarstvo i kvalitetu hrane Zdravko Barać te predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza Dražen Kocet.

„Ovakva manifestacija je značajna za razvoj svijesti o zdravoj prehrani i uvođenju meda u svakodnevnu prehranu, pogotovo kod djece. Manifestacija je značajna i za promociju naših pčelara, a u tome smo najbolji u Hrvatskoj, jer imamo oko 800 pčelara i 49.000 košnica. Sisačko-moslavačka županija će i ove godine subvencionirati kupnju nacionalne staklenke koja je vrlo važna našim pčelarima za plasman njihovog meda na nacionalno tržište, a sufinancirat ćemo i kupnju košnica“, rekao je župan Celjak.

Ministrica Vučković pohvalila je učenike i nastavnike OŠ Mate Lovraka za organizaciju današnjeg programa i prezentaciju edukativnih materijala o važnosti meda za zdravlje. Prigodan program pripremile su i s učenicima uvježbale učiteljice Josipa Šajnović, Mateja Gavranović Vujić, Anica Šandrk i Lucija Gašparić. Pozornicu su likovno dotjerale učiteljice: Vesna Gvozden, Mirna Dejanović i Ivana Švragulja. Cijelu manifestaciju tehnički su podržali Luka i Goran Rebić s ozvučenjem.

„Školski medni dan provodimo svake godine u prosincu i tijekom takvog dana prošle godine u ovoj školi, došli smo na ideju da se za učenike organizira edukativna izložba i Školski medni doručak. Danas smo naučili koliko su nam pčele važne i kako svi, počevši od sebe, moramo raditi na važnosti i značaju pčela za proizvodnju hrane i za očuvanje okoline i svijeta u kojem živimo“, rekla je ministrica Vučković.

Ovim putem zahvaljujemo svima koji su sudjelovali u ovom događaju a posebno osoblju i kuharicama koje su za ovu prigodu ispekle nevjerojatnih 200 palačinki s medom da su se svi mogli zasladiti zdravim mednim doručkom.

Školski medni doručak 2022.