preskoči na sadržaj

Osnovna škola Mate Lovraka Petrinja

Login
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 18. 6. 2010.

Ukupno: 317352
Ovaj mjesec: 2069
Ovaj tjedan: 501
Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Arhiva dokumenata
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Radionica CB komunikacije i orijentacije za djecu i mlade
Autor: Matea Boškić, 20. 5. 2022.

16. svibnja 2022. godine Hrvatski savez CB radioklubova održao je izvanškolsku radionicu CB komunikacije i orijentacije za djecu i mlade u našoj školi. 

CB ili Građanski opseg (civil band) jedno je od najboljih sredstava izražavanja i usmene komunikacije, koje koristi radio valove. Korištenje CB primopredajnika besplatan je način slobodne komunikacije govorom riječi te omogućuje da se glas sugovornika čuje neposredno; komunikacije nisu tajne, tako da je omogućeno uključivanje drugih u komunikaciju.

Namjene CB-a su mnoge, a koristi se kako između prijatelja i poznanika, tako je i od praktične koristi: informacija o prometu, sigurnost na cesti, sve vrste pomoći, pomoć zdravstvu, vatrogascima, u transportu (izbjegavanje zastoja na cesti, nesreće, obilasci te drugi uzroci smetnje u vožnji) CB je od neprocjenjive koristi za poljoprivredne oblasti, a također i ribare, lovce, ribolovce, planinare. Prednost CB-a je ta što nije potrebno polagati radio amaterski ispit.

Radionicu su provodili članovi članica Hrvatskog saveza CB radioklubova, edukatori-volonteri s dugogodišnjim iskustvom u području CB radiokomunikacije. Na radionici su sudjelovali učenici viših razreda. 

Predsjednik saveza Đuka Pelcl upoznao je učenike  s  CB konfiguracijom (oprema potrebna za rad na CB stanici), prikaz rukovanja s PMR stanicom, te prikazom podizanja antenskog stupa i animacijom o radu CB-a. Isto tako, učenici su naučili i ručno paliti generator.

Na radionici Elektrotehnike učenici su s profesorom Vladimirom Koudelom naučili sigurno koristili lemilicu te izradili suvremenu verziju jednih od prvih tehničkih sredstava - tzv.“zujalicu“ ili tipkalo za Morseovu abecedu. Dijelovi za istu sačinjeni su od materijala koji su prethodno isprintani na 3D printeru dok  je kutija, izrađena od šperploče, rezultat rada na laseru.

Time su učenici na jednome radu vidjeli kako se interdisciplanost djelatnosti kao što su rad na 3D printeru, modelarstvo te elektrotehnika isprepleću i nadopunjavanju i kako „stari“ izum može dobiti sasvim moderno ruho.

Radionicu orijentacije i topografije vodio je Davor Marković, a na istoj su učenici mogli naučiti općenito o orijentaciji, vrste orijentacije, primjeri orijentacije pomoću pojava u prirodi, nebeskih tijela i drugih objekata u prirodi. Isto tako, učenici su naučili koristi kompas-njegovu namjena i dijelove, odrediti azimut i kontraazimut te odrediti strane svijeta pomoću istog. Savladali su i mjerenje azimuta na terenu, određivanje azimuta na terenu, kao i poligon u kojem su morali pronaći postavljene točke uz korištenje kompasa.

Provedba ovih radionica omogućena je potporom Ministarstva znanosti i obrazovanja i Hrvatske zajednice tehničke kulture kroz financiranje programa javnih potreba Republike Hrvatske u tehničkoj kulturi.






[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju