Posjet učenika osmih razreda Vukovaru
Autor: Matea Boškić, 28. 11. 2018.

Ministarstvo hrvatskih branitelja već nekoliko godina financira projekt jednodnevnih i dvodnevnih posjeta Vukovaru učenika osmih razreda osnovnih škola iz cijele Republike Hrvatske. Tako su i učenici osmih razreda naše škole 22.11.2018. krenuli u Vukovar u pratnji profesorica Andree Galian Pucović, Ivane švragulje i Adele Bućan Paljević. U Vukovar su stigli oko 11 sati. Nakon dolaska učenici su imali predavanje o Vukovaru 1991. u Memorijalnom centru. Predavači su govorili o vrijednostima Domovinskog rata i značaja bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske, kao i o demokratskim procesima koji su doveli do stvaranja suverene i samostalne Republike Hrvatske. Svjedočenje je iznio i ratni veteran.

Nakon što su se učenici smjestili u sobe, u pratnji profesorica su otišli u šetnju gradom. Prošetali su se uz Dunav i upoznali su se s povijesnom i kulturnom baštinom grada Vukovara.

Sljedećeg dana učenici su obišli Trpinjsku cestu i groblje tenkova. Nakon toga su vidjeli i crkvu sv. Filipa i Jakova. Poslije su učenici razgledali vukovarsku bolnicu, u kojoj nitko nije mogao ostati ravnodušan. Na ulazu se još uvijek nalazi kirurški stol na kojem su se pokušavali spasiti brojni životi u nedostatku osnovnih sanitarnih uvjeta. Na pločicama u hodniku nalazi se kronologija svih događanja. Na stropu se nalazi rupa koju je načinila bomba teška 250 kg koja je probila pet katova bolnice. Nasreću, nikada se nije aktivirala. Hodajući podrumskim prostorom bolnice saznali smo da su sve prostorije tada bile bolničke sobe u kojima vrijeme kao da je stalo, na brojnim krevetima leže lutke, kao nekada pacijenti, a oko njih liječnici i medicinske sestre.

Na Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata učenici su zapalili svijeće u spomen na sve žrtve, a zatim su otišli na Ovčaru. Terenska nastava u Vukovaru završava Školom mira, predavanjem čiji je cilj da učenici odnesu svojim domovima poruke mira, nenasilja i tolerancije na kojima se može graditi budućnost te kvizom znanja za učenike na kojem su učenici naše škole osvojili 3.mjesto.

Učenici novinarske skupine