Posjet Dine Rađe i Stojka Vrankovića
Autor: Matea Boškić, 23. 11. 2018.

Ovoga tjedna u našoj školi se dogodila velika stvar. U ponedjeljak, 19.10. školu su posjetile legende hrvatske košarke: Dino Rađa i Stojko Vranković. Svi učenici škole su u našem holu s nestrpljenjem iščekivali dolazak ovih dviju legenda. Kada su napokon stigli, bili su nagrađeni gromoglasnim pljeskom.

Dino Rađa i Stojko Vranković su nekadašnje NBA zvijezde iz istog kluba Boston Celticsa. Dino je ove godine primljen u Košarkašku kuću slavnih i time je postao četvrti Hrvat u povijesti kojemu je iskazana takva čast i privilegija. Stojko Vranković je trenutni predsjednik Hrvatskog košarkaškog saveza. Ako neki učenici možda nisu znali ove činjenice, svejedno su bili impresionirani i zadivljeni njihovom visinom jer su se ova dvojica košarkaša morala sagnuti kako bi prošla kroz naša školska vrata.

Ravnateljica Ankica Krnjajić Magdić je izrazila dobrodošlicu našim gostima, a nakon nje je kratki govor održala zamjenica gradonačelnika Viktorija Kaleb koja je istaknula važnost bavljenja sportom i života bez ovisnosti.  Dino Rađa i Stojko Vranković su kratko pozdravili sve prisutne učenike i poručili im kako im je drago što su posjetili školu. Učenici su nestrpljenjem dočekali trenutak kako bi se slikali s ovim igračima i dobili njihove autograme.

Nakon zajedničkog fotografiranja s djelatnicima i učenicima, Dino Rađa i Stojko Vranković uputili su se u našu dvoranu u pratnji ravnateljice Ankice Krnjajić Magdić, profesora Ivana Borasa, predsjednika KK Petrinja Dražena Vučića i trenera Siniše Rogulje – Rubensa, predsjednika Košarkaškog kluba Sisak Milana Ristića i predsjednika petrinjskog sportskog saveza Marka Badrića. U dvorani su ih dočekale naše Lovrekice koje su im postavile mnogobrojna pitanja na koja su spremno odgovarali.

Tako smo saznali da obojica nose obuću broj 50 i da im je jako teško pronaći odjeću koja im odgovara. Stojko Vranković nam je otkrio da su njegov najveći strah zmije, a Dino Rađa se najviše boji bolesti. Obojica su kao najbolji trenutak karijere istaknuli utakmicu kada su s hrvatskom košarkaškom reprezentacijom osvojili olimpijsku srebrnu medalju u Barceloni 1992. godine. Najtužniji trenutak karijere im je bio, dakako, gubitak njihovog velikog prijatelja i velikog igrača Dražena Petrovića.

Osim košarke, obojici je velika ljubav glazba. Stojko svira nekoliko instrumenata, a Dino, osim što je snimio dobro poznat duet s Petrom Grašom, istaknuo da je napisao stihove za pjesmu „Da je bajker biti lako…“ i pozvao je naše Lovrekice da je poslušaju. Naravno, njihova najveća ljubav je košarka. Istaknuli su curama da uspjeh ne postoji  bez velikog truda i odricanja, te su im rekli kako su oni imali razdoblja kada su trenirali i po deset sati dnevno. Ipak su upozorili kako je obrazovanje vrlo važno i kako ne smiju zanemariti školske obaveze zbog treniranja. Obojica su nakon svoje karijere upisali i završili fakultete. Dino Rađa je ispričao prisutnima kako je danima plakao od sreće kada je saznao da će biti primljen u Košarkašku kuću slavnih. Sretan je i ponos da je upravo na taj način nagrađen sav njegov trud i odricanje, te svi uspjesi koje je ostvario u košarci.

Za kraj, Dino Rađa je još jednom istaknuo da iza svakog uspjeha stoji veliki rad, a Stojko Vranković im je poželio bolje uvjete, koje svojim rezultatima zaslužuju.

Svim učenicima i djelatnicima naše škole je bila velika čast ugostiti ove velikane, a našim Lovrekicama, koje pod vodstvom svog trenera Ivana Borasa ostvaruju vrhunske rezultate, ovo je bio samo još jedan poticaj za nove pobjede i ustrajnost u njihovom radu.

* Fotografije ustupio Portal53