Ovaj mjesec: 2091

Međunarodni dan gluhih i nagluhih osoba, 30. rujna 2017. i Međunarodni tjedan gluhih, 25. do 30. rujna 2017.
Autor: Mirna Dejanović, 24. 9. 2017.

Međunarodni tjedan gluhih obilježava se u cijelom svijetu svake godine posljednjeg tjedna u rujnu, a Međunarodni dan gluhih i nagluhih osoba zadnje subote u mjesecu rujnu. Cilj njihovog obilježavanja je podizanje svijesti javnosti o specifičnim problemima i potrebama gluhih osoba, što je jedna od temeljnih pretpostavki za poboljšanje njihova položaja u društvu i kvalitete života.

Svjetska federacija gluhih (WFD) započela je obilježavanje Međunarodnog dana gluhih još 1958. godine, a Međunarodni tjedan gluhih utemeljen je odlukom na II. Svjetskom kongresu gluhih u Zagrebu. Prioriteti za gluhe osobe u zemljama u razvoju su prava na znakovni jezik te ostvarenje jednakih mogućnosti u svim sferama života, uključujući pristup obrazovanju i informacijama.

Hrvatski sabor izglasao je Zakon o hrvatskom znakovnom jeziku i ostalim sustavima komunikacije gluhih i gluho slijepih osoba u Republici Hrvatskoj (NN 82/15). Zakonom se propisuje pravo na korištenje, informiranje i obrazovanje na hrvatskom znakovnom jeziku i ostalim sustavima komunikacija koji odgovaraju individualnim potrebama svim gluhim, gluho slijepim osobama, kao i drugim osobama s komunikacijskim teškoćama kod kojih je zbog funkcionalnih oštećenja komunikacija govorom otežana ili ne postoji.

Svrha provedbe navedenog je izjednačavanje mogućnosti pristupa socijalnom, ekonomskom i kulturnom okruženju te omogućavanje ravnopravnog ostvarivanja svih ljudskih prava i temeljnih sloboda. Sukladno trendu inkluzije djece s teškoćama u razvoju u redovni obrazovni sustav te Zakonu o hrvatskom znakovnom jeziku, u Hrvatskoj sve više gluhe djece pohađa redovnu nastavu uz podršku komunikacijskog posrednika.