Program prometne kulture za najmlađe
Autor: Ankica Krnjajić Magdić, 19. 5. 2017.

Prošloga ponedjeljka, u prijepodnevnim satima pored naše škole provedena je preventivna aktivnost Program prometne kulture u kojoj je sudjelovalo više od stotinu učenika 2. i 3. razreda naše matične i područne škole sa svojim učiteljicama: Sandom, Josipom, Ljiljanom, Kristinom, Alicom, Brankicom, Antonelom i pomoćnicom u nastavi Alisom.

„Program prometne kulture za najmlađe“ preventivna je edukacija koja na zabavan i inovativan način uči djecu nižih razreda osnovne škole o sigurnosti u cestovnom prometu.

Program je potekao iz Finske prije više od 25 godina, a pod nazivom Jumicar provodi se diljem Europe. U Hrvatskoj su ga prepoznali i podržali: MUP, MZO, Agencija za odgoj i obrazovanje, te mnogi drugi partneri na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini (Hrvatski Crveni križ, Hrvatska vatrogasna zajednica, gradovi i općine, županije).

Osmišljen je u dva dijela: prvi dio je teorijski gdje djeca putem multimedijskog interaktivnog predavanja uče o pravilima prometa u ulozi pješaka i biciklista, a drugi dio pruža djeci mogućnost da iz perspektive vozača, upravljajući prilagođenim vozilima za obuku, iskuse teškoće i opasnosti koje proizlaze iz cestovnog prometa. Cilj „Programa prometne kulture za najmlađe“ NIJE od djece napraviti dobre vozače, već pažljivije i sigurnije pješake.

Da program bude dodatno šareniji i efektivniji, pobrinule su se službe koje su se pridružile na našem prometnom poligonu:  Gradsko društvo Crvenog križa Petrinja, Javna vatrogasna postrojba i Dobrovoljno vatrogasno društvo Petrinja, te Dobrovoljno vatrogasno društvo Taborište, a neizostavno, s nama su bili i djelatnici Policijske uprave Sisačko-moslavačke Srećko Pejnović i Slavko Jerković koji su nadgledali aktivnosti, te službenici iz Policijske postaje Petrinja: Josip Karaturović, Dalibor Barut, Miroslav Vuković, te načelnik postaje Dragan Josipović.

Brojnu ekipu Crvenog križa pod vodstvom ravnateljice gospođe Ivane Malović činili su: Marica Norković, djelatnica GDCK Petrinja, te ekipa mladeži CK Petrinja, učenici Srednje škole Petrinja: Bruna Tonković, Filip Badarić, Lucija Šalić, Nikolina Cvitanović i Mateo Marenić. Volonteri i djelatnici su učenicima demonstrirali načine pružanja prve pomoći unesrećenima i ukratko predstavili djelatnost svoje organizacije. Učenici su s velikim zanimanjem sudjelovali u radionici i učili.

Uz zapovjednika Javne vatrogasne postrojbe Petrinja gospodina Zvonimira Ljubičića, s učenicima je radio Robert Klasić, profesionalni vozač vatrogasnog vozila, zatim predsjednik Dobrovoljnog vatrogasnog društva Petrinja gospodin Stanislav Polovina, te gospođa Davorka Palaić, tajnica Dobrovoljnog vatrogasnog društva Taborište. Svi su oni našim učenicima pokazali što znači biti vatrogasac, te svojom radionicom dali veliki doprinos preventivnim aktivnostima u Petrinji.

Edukaciju je obišao i gradonačelnik Petrinje gospodin Darinko Dumbović i sudjelovao u simboličnoj podjeli vozačkih dozvola polaznicima.

Cjelokupnim programom rukovodio je Alan Alagić sa suradnicima,  koji je s ravnateljicom škole Ankicom Krnjajić Magdić dogovorio nastavak suradnje. U provođenju programa cijelo dopodne pomagali su i naši osmaši: Gabriela Vuković, Leonard Sliško, Daniel Kolaković i Antonio Jelaš.

Velika hvala Jumicaru koji je nakon 150 održanih ovakvih radionica u idealnim uvjetima pristao raditi na travnatom terenu jer naša škola, nažalost, nema asfaltirano igralište, koje je uvjet za provođenje programa.

Priloženi dokumenti:
programprometnekulturezanajmlae.zip (4.73 MB)