Završnica projekta „Slikaj, sviraj, stvaraj – antistresne kreativne radionice za darovite učenike“
Autor: Pina Žilić, 9. 6. 2023.

U srijedu 7. lipnja 2023.u Ekološkom centru „Vrata Zrinske gore“ u Prnjavoru Čuntićkom održana je svečana završnica projekta Osnovne škole Mate Lovraka Petrinja „Slikaj, sviraj, stvaraj – antistresne kreativne radionice.“

Ovaj projekt kojim se potencijalno darovite učenike željelo potaknuti na slobodno i samostalno izražavanje kroz likovne i glazbene radionice, zajedno su osmislile i napisale Pina Žilić, učiteljica glazbene kulture i Ivana Švragulja, učiteljica likovne kulture u OŠ „Mate Lovraka“, ujedno i voditeljice spomenutih radionica. Za provedbu projekta i nabavku potrebnih materijala, Ministarstvo znanosti i obrazovanja odobrilo im je sredstva u iznosu od 29.974,60 kn, odnosno 3.978,31 € što nam je omogućilo kupnju novog digitalnog klavira, zvučnika s mikrofonom, likovnih materijala i drugih potrepština. Radionice su se odvijale u školi tijekom drugog polugodišta ove školske godine, a na završnom događanju u Ekološkom centru „Vrata Zrinske gore“ još jednom su se okupili svi sudionici projekta. Ukupno je sudjelovalo 20 tak učenika.

Tijekom trajanja projekta učenici su slikali profesionalnim akrilnim bojama na platnima poput pravih slikara, učila svirati različita glazbala i zajednički muzicirati, stvarali su umjetnička djela i glazbena i likovna u opuštenom prijateljskom ozračju uz podršku stručnih mentorica.

Stalna podršku u radu i organizaciji činio je tim stručnih suradnika: ravnateljica škole Ankica Krnjajić Magdić, pedagoginja Tatjana Malović, tajnik Mario Tadić i računovotkinja Nada Tominović. Ostvarene su i uspješne partnerske suradnje s Martinom Mladenović ispred Interpretacijskog centra baštine Banovine u Petrinji koji je sada dio Kulturno-povijesnog centra Sisačko-moslavačke županije te Natalijom Antić Bjelac ispred Poslovnih zona Petrinje i Ekološkog centra Vrata Zrinske gore.

Sve naše događaje od samog početka projekta medijski je pratila novinarka Slađana Marković za Portal 53 i Petrinjski radio kojima najljepše zahvaljujemo na medijskom prostoru za bolju vidljivost projekta.

Učenik Andrej Vidović bio je glazbeni gost koji je glazbom otvorio Završni događaj projekta u prostorijama Ekološkog centra Vrata Zrinske gore.

Na Završnom događaju voditeljice su predstavile projekt, otvorena je izložba slika nastalih u projektu te su predstavljeni sami sudionici kojima su dodijeljene zahvalnice i prigodi poklončići koji su financirani djelomično iz sredstava projekta a djelomično sponzorstvom izdavačke kuće Profil Kletta. Zahvaljujemo njihovom predstavniku Bošku Dimiću na donaciji.

„Ono što smo htjeli bila je sloboda u stvaranju, užitak u stvaranju, da djeca budu opuštena. Znamo kroz koje sve traume su prošla naša djeca u petrinjskom području i ovo je bio stvarno jedan izvrstan natječaj našeg Ministarstva za koji smo imale sreće pa smo ga vidjele i odmah ga prepoznale kao interesantnog.“ Istaknula je Ivana Švragulja.

Nakon službenog dijela učenici su slikali i svirali na travi okruženi inspirativnom prirodom oko sebe, družili se i zabavljali uz prigodni domjenak u društvu roditelja i obitelji. Zahvaljujemo Poslovnim zonama Petrinje na ukazanom povjerenju jer su omogućili da se ovaj likovno – glazbeni događaj odvija u čistoj prirodi našeg kraja.

Tijekom projekta nastalo je više videa koje možete vidjeti na našem podcastu Slikaj, sviraj, stvaraj.

Kako bi učenici mogli vježbati naučene pjesmice i samostalno se podsjetiti naučenog nastala je i edukativna knjižica Glazbene radionice 2023.

Knjižica Glazbene radionice 2023.

GLAZBENE RADIONICE za darovite učenike

Sve što smo radili možete pogledati u knjižici Slikaj, sviraj, stvaraj gdje smo dijelili fotografije, videa, dojmove i informacije vezane za projekt. Posebno su važni i dojmovi učenika koji su u evaluacijskom listiću imali samo pozitivne i lijepe komentare kao i želje da se ovakav ili sličan projekt ponovno dogodi u našoj školi.

Slikaj, sviraj, stvaraj – knjižica projekta

Projekt Slikaj, sviraj, stvaraj

Zahvaljujemo svim i svim roditeljima koji su bili podrška i pomoć našim sudionicima. Damiru Čižmešinkinu, domaru OŠ Mate Lovraka Petrinja na prijevozu kombijem do Prnjavora. Zahvaljujemo ravnatelju Milanu Orliću i profesorima SŠ Petrinja koji su imali razumijevanja i ustupili nam učionice za vrijeme njihove smjene u školi. Zahvale idu i TZ Petrinja za posudbu slikarskih stalaka – štafelaja koji su nam poslužili za postavljanje izložbe.