Ovaj mjesec: 2067

Erasmus tjedan u našoj školi
Autor: Matea Boškić, 17. 6. 2022.

U sklopu Erasmus+ projekta KA229 ,,Cinderella then and now - Discovering values'', Petrinju su posjetili predstavnici osnovnih škola Poljske, Velike Britanije, Španjolske, Grčke i Italije. Našoj školi ovo je prvi takav Erasmus+ projekt i prvi takav projekt na razini osnovnih škola grada Petrinje. Projekt je proizašao iz dugogodišnje suradnje na platformi e-Twinning koordinatorice Jasne Anušić, učiteljice engleskog jezika i glavne koordinatorice Markelle Afenti. Tema ove mobilnosti bila je evaluacija provedbe projekta te upoznavanje i primjena ciljeva održivog razvoja. "Gostima smo ponudili radionice bubnjanja i lončarstva. Radionicu bubnjanja vodio je dugogodišnji bubnjar grupe Zabranjeno pušenje, Branko Trajkov Trak koji na sebi svojstven način, na engleskom jeziku, pokušao prenijeti ljubav prema ritmu. Za radionicu nije bilo potrebno imati glazbeno predznanje, a cilj joj je djelovati antistresno. Lončarstvo predstavlja naš grad, ali i našu školu, pa nam je Valentino Valent, majstor lončar, najbolje pokazao svoje umijeće i tajne starog zanata u svojoj radionici u sklopu obrta Lončarstvo Val. Na radionici majstor Valentino nam je objasnio sve tehnike i faze obrade gline, a našim gostima je najdraži dio radionice bila izrada magneta i privjesaka. Za naše goste majstor je priredio kalup s logom našeg projekta, a svaki sudionik je dobio na poklon stucku koja predstavlja naš grad. U sklopu projekta, nastavnici su održali ogledne sate u kojima su učenicima naše škole prezentirali svoje učenike te potaknuli naše učenike na interakciju na koju nisu naviknuli. Učenici nastavnice Ljiljane Sigur su pripremili i pitanja na španjolskom i engleskom jeziku, a šestaši su pokušali naučiti pokoju riječ na grčkom. Predivan dan okupan suncem proveli smo na Plitvičkim jezerima, a priroda nas je nagradila svojim najljepšim bojama. Drugi dan mobilnosti posjetili smo Zagreb koji su razgledali uz pomoć Time Travel virtualne turističke ture u kojoj su tableti postali vremeplovi te su upoznali brojne virtualne povijesne likove i čuli njihove edukativne priče." - istaknula je koordinatorica Jasna Anušić. Ankica Krnjajić Magdić, ravnateljica  zahvaljuje svim djelatnicima škole i suradnicima na svesrdnoj pomoći za uspješno provođenja projekta.