« Ožujak 2024 »

Izvještaj s terenske nastave na Hrastovičkoj gori
Autor: Matea Boškić, 21. 10. 2021.

Jučer, 19. listopada učenici drugih razreda OŠ Mate Lovraka Petrinja su se autobusom odvezli u Hrastovicu. Naravno. s njima su išle i njihove učiteljice Anica, Anita, Lucija i Nikolina. Pješačili su planinarskom stazom kraj ruševine crkve sv. Duha. Nakon odmora uz hranu i piće iz ruksaka nastavili su kroz šumu do vrha Cepeliš i Planinarskog doma Matija Filjak. Cijelim putem su promatrali (dodirom, mirisom, sluhom, vidom i okusom) jesenske promjene u prirodi. Učili su o jeseni, skupljali kestene. Iza doma su obišli vrt osjetila (boja, mirisa i okusa). Učenici 2.a su još prošetali i do vidikovca na Putu kestena i razgledali naš brežuljkasti zavičaj.

Veoma sretni i veseli vratili su se strmom stazom preko vodovoda u Hrastovicu gdje su ih čekali roditelji. S nestrpljenjem očekuju ponovnu nastavu u prirodi. Prišapnuli su nam da im je najzanimljivije bilo penjanje po stablu hrasta, skupljanje kestena i posebna čarolija sunčevih zraka kroz krošnju drveća.

Slike možete pogledati na sljedećem linku:

Klikom na "opširnije" pročitajte i neke radove učenika 2.a razreda o njhovom izletu.

Šumska igra

Dugo smo se penjali na Hrastovičku goru. U šumi smo nabrali puno smeđih kestena. Pronašli smo drvene kolibe. Jako su nam se svidjele.

Dogovorili smo se da ćemo dograditi kolibe. Ja sam vodioakov se popeo visoko na drvo i promatrao kuda se kreću djevojčice da se znam svoju ekipu. Gabriel i Bojan su nosili drva za zidove i grane za krov. Dva Davida su pripremala grane za ogradu našeg dvorišta. Trčali smo duboko u šumu kako bi dovukli srušena drva. Dovlačili smo ih u parovima. Noa je bio najjači u podizanju drveta.  Zatim smo imali mali sastanak i dogovor kako ćemo pojačati kolibu. Jo braniti. Malo ga je ogrebala grana po licu. Bio je jako hrabar. Još je nabrao puno šarenog jesenskog lišća za pokrivanje krova kolibe. Roko je bio jako spretan u penjanju i skakanju s drveta.

Odlično smo se zabavljali i željeli smo još ostati. Ali morali smo krenuti nizbrdo do naših roditelja koji su nas čekali u Hrastovici.

Ivano Gabriel Ćorković, 2.b

Na vrhu Hrastovičke gore

Hodali smo u koloni šumom Hrastovičke gore. Penjali smo se uzbrdo do samog vrha. Putem smo sreli kolonu vojnika koji su bili šareni kao šuma. Tražili smo i brali kestene, a onda pronašli dvije drvene kolibe.

Krenula je igra. Odlučile smo pojačati kolibu debljim granama da se bolje sakrijemo od napada dječaka. U gradnji je Sara bila moja desna ruka, a Nicol glavna u nabavi grana i drveta. Sara i ja smo bile na krovu, a Nicol nam je dodavala grane i raznobojno lišće za pokrivanje. Pridružile su nam se sve ostale prijateljice pa nas je bilo više. I dječacima su došli prijatelji iz 2.c razreda pa su bili još jači. Borili smo se i branili svoje kolibe od napadača. Sara je u trčanju pala i ogrebala koljeno. Zavili smo joj ranicu i bila je jako hrabra. Mia, Nicole, Jelena i Lucija spretna su se penjale na drvo, hodale po drvetu i spuštale se niz drvo. Dečki su jako dobro branili svoju kolibu i dvorište, ali i naša je koliba ostala potpuno čitava.

Dan je bio jako zabavan uz puno sunca, šuštavog lišća i kestena koji su virili iz svojih bodljikavih kućica. Nije nam se išlo kući, ali učiteljice su nas zvale na novi zadatak. Željeli bi ponoviti ovakav izlet.

Elenor Nemer, 2.b