« Ožujak 2024 »

Terenska nastava u Zagrebu
Autor: Matea Boškić, 13. 12. 2019.

Učenici četvrtih razreda aktivno su sudjelovali u terenskoj nastavi koja je održana 11. prosinca 2019. u Zagrebu.

U pratnji svojih učiteljica Anice Šandrk, Lucije Gašparić i Mirjane Mitić, te asistentica Silvane Taletović i Ana-Marije Rajan, otputovali su u 8:00 h autobusom u Dječje kazalište Dubrava. U predvorju kazališta dočekalo ih je ljubazno osoblje te su do početka predstave uživali u božićnom ugođaju i zanimljivim izložbenim predmetima koje su mogli  koristiti za igru i druženje.

Kazališna predstava „Legenda o Sv.Nikoli“ počela je u 10:00 h. Prva legenda govorila je o „tvrdom srcu“ starice u   odnosu na likove koje je zadesila ciča zima, a druga o bahatom i obijesnom kralju prema svojim podanicima. Radnja se u obje legende  raspliće susretom likova sa Sv. Nikolom koji svojom dobrotom i pravednošću čini svijet boljim. Legende su započele glazbenom pratnjom klaviristice uživo i učenici su mogli promatrati osvijetljen klavir i pomicanje tipki. Klaviristica je prezentirala djeci veseo, tužan i strašan osjećaj glazbenim izrazom. Nakon predstave dogovorili smo stručnu dramsku radionicu kako bi zorno proširili svoje znanje iz medijske kulture. Nakon osnovne edukacije, svi učenici su u skupinama dobili zadatke koje su međusobno  i dogovorom trebali uvježbati, a nakon toga izvesti zadatke na pozornici. Pokazali su glumom dijelove radnje zadane bajke, od uvoda do raspleta, uključujući glavne i sporedne likove. Zanimljiva je bila i igra asocijacije kako bi se učenici što više oslobodili u mašti i stvaralaštvu. Radionica je trajala punih sat vremena. Učenike je edukatorica pohvalila za aktivnost i pristojno ponašanje.

Nakon kazališta kratko smo prošetali  gustim prometnicama do našeg autobusa, vježbajući putem pravila ponašanja u prometu. Vozač nas je odvezao do parka Maksimir te smo se iskrcali kod istočnog ulaza Zoološkog vrta, kako bismo dobili na vremenu. Slobodno vrijeme do ručka i stručne edukacije o životinjama iskoristili smo za slobodno razgledavanje životinja i polarnog Adventa u vrtu. U prethodnom dogovoru s edukatorom i odabiru programa „Svi smo naj“, jedna skupina učenika krenula je u organizirani obilazak životinja koji su rekordi po nečem u svijetu životinja. Proučavali su koja je ptica najpametnija, u čemu je majmun najbolji, koliko visoko leti sup i slično. Svi smo ponešto naučili. Druga skupina je za to vrijeme bila na ručku u restoranu „Kod lava“, a zatim su se skupine zamijenile. Neki su imali sreće promatrati hranjenje dupina kod restorana. Terensku nastavu začinili smo rekreativnim sadržajima na malom dječjem igralištu. Prije odlaska razgledali smo suvenirnicu i ponešto kupili za uspomenu. Prepuni dojmova, glasni i raspjevani, vratili smo pred školu u 17:00 h.

Slike s terenske nastave pogledajte klikom na sljedeći link:

učiteljica Lucija Gašparić