Izvanučionička nastava “Drenčina – Zvirište”
Autor: Matea Boškić, 29. 10. 2019.

Na radost svih učenika7.b razreda naše škole, 23.10.2019. sat biologije održan je izvan učionice. Uz učiteljicu biologije Helenu Bučar, profesora biologije Matije Bučara i ravnateljicu naše škole Ankicu Krnjajić Magdić učenici su posjetili su jezero Zvirište u Drenčini...

Zvirište je umjetno jezero nastalo iskopom gline za ciglanu u Češkom selu. Stanište je mnogim pticama, ribama i kukcima. Profesor Matija Bučar održao je predavanje i izbliza predočio živi svijet  prirode. Sedmaši su dvogledom promatrali prirodu i puno fotografirali. Mnogi od njih nisu ni znali kakvo se prirodno bogatstvo nalazi kilometar-dva od njihovih kuća.

Profesor Bučar  učenicima  je istaknuo: „Jezero Zvirište u Novoj Drenčini nastalo je iskopom zemlje za ciglanu u Češkom selu. Punilo se vodom, beskralješnjacima i ribama iz Kupe kada je visoki vodostaj, a svježu vodu prima iz dva prirodna izvora. Kada se podigla vodene vegetacija jezero postepeno naseljavaju ptice, koje se gnijezde i skrivaju u izraslim šikarama.

Ribiči love desetak vrsta riba od onih manjih kao što su uklije, vrlo česta vrsta-babuška, klenovi, podust, crvenperka, poneki šaran i som, rijetko štuka.

Obalna vegetacija “skriva” ptice trstenjaka, grmuše, muharicu, sjenice, slavuja i zvizdača, zebe, koje povremeno “obilaze” svrake i šojke zbog mladih ptiča i jaja. U blizini su također škanjac i jastreb, vrsni letači i predatori, a iznad jezera odličan letač, eja močvarica, orao osaš, a u večernjim satima sova, močvarna ušara. Ukras jezera su labudovi koji se tu i gnijezde, zatim nekoliko vrsti pataka, čaplji, ronci i desetak drugih vrsta koje će se glasati ili proletjeti na drugo skrovište. Dio ptica je odselio, ostale su ptice stanarice i skitalice.

Ribiči su primjetili dabara i vidru, ali to je vjerojatno zbog blizine rijeke Kupe na kojoj oni inače obitavaju. Nažalost uz obalu se ponekad nalaze vreće s različitim otpadom što može znatno poremetiti prirodnu ravnotežu u jezeru

Jezero Zvirište je primjer kako čovjek mijenja prirodu i svoj okoliš. Jezero je odličan primjer za obradu vodenih ekosustava, hranidbene lance i ekologiju u širem smislu.“

Slike s jezera Zvirište pogledajte u galeriji:

Helena Bučar