preskoči na sadržaj

Osnovna škola Mate Lovraka Petrinja

Login
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 18. 6. 2010.

Ukupno: 318005
Ovaj mjesec: 2722
Ovaj tjedan: 599
Danas: 36
Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Arhiva dokumenata
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Terenska nastava Od zračne luke do rudnika
Autor: Mirna Dejanović, 22. 6. 2018.

4.lipnja 2018. učenici 2.a, 2b. I 2.c razreda otputovali su autobusom do Velike Gorice i Zračne luke Franjo Tuđman kako bi stečeno znanje o kopnenom i vodenom prometu proširili razgledanjem unutrašnjosti zračne luke i uživo vidjeli zrakoplove na aerodromu. Učenici su kao pravi putnici s prtljagom prolazili sve potrebne kontrole. Uz pratnju vodiča upoznavali su aerodromske aktivnosti i operacije opsluživanja zrakoplova.

Nakon razgleda otputovali su u Samobor. Šetali su starom jezgrom grada i promatrali vrijedne kulturno-povijesne spomenike, uređene zelene površine i bogato raznoliko drveće. Posjetili su medičarsku radionicu, stari obiteljski obrt, gdje vrijedna baka i potomci danonoćno rade s ljubavlju. Pokazali su djeci cjelokupnu proizvodnju licitarskih srca, medenjaka i drugih proizvoda. Zainteresirani učenici sudjelovali su u radionici ukrašavanja licitarskih srca. Osvježili su se finim medenjacima i domaćim starinskim sokom od meda. Nakon odmora uputili su se do dječjeg igrališta u debeloj hladovini ogromnih stabala.

Novo odredište bilo je mjesto Rude, udaljeno 5 km od Samobora. Nakon kratke vožnje autobusom, slijedilo je pješačenje i penjanje Samoborskim gorjem do Rudnika svete Barbare, jednog od najstarijih europskih rudnika bakra i željeza. Od 2015. godine Rudnik se nalazi na listi zaštićenih kulturnih dobara Republike Hrvatske. Za posjetitelje je obnovljeno 350 m rovova. Prije ulaska u rudnik, učenici su zaštitili glave rudarskom kapom i zelenim kutama. Ušli su u tamni, blago osvijetljeni prostor okružen kamenom i hladnim vlažnim stijenama. Penjali su se i spuštali drvenim stepenicama i kamenitom poučnom stazom. Slušali su priču o životu i radu rudara, o svetoj Barbari i nestašnim patuljcima. U maloj spilji vidjeli su kipove posvećene rudarima. To je mjesto gdje su se rudari sastajali uz molitve svojoj zaštitinici. Nakon izlaska iz rudnika učenici su upoznali poznati specijalit Ruda, zvanog Rudarska greblica-vrsta slanog kolača, također kulturno nematerijalno dobro RH. Nakon zajedničkih igara ispred rudnika, sretno su se vratili u Petrinju uz svoje učiteljice Anicu Šandrk, Luciju Gašparić, Mirjanu Pavlović i asistente u pratnji učenika.

Učiteljica: Lucija Gašparić






[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju