Glazbeni događaj u čast glumice Bojane Gregorić Vejzović
Autor: Pina Žilić, 8. 5. 2024.

Učenici Osnovne škole Mate Lovraka iskazali su duboku zahvalnost glumici Bojani Gregorić Vejzović na njezinom velikodušnom daru. Klavir koji je u njenoj obitelji već 90 godina sada je postao dragocjeni dio naše škole, a svi uživamo u njegovim tonovima.

Dana 7. svibnja 2024. godine, glumica Bojana Gregorić Vejzović posjetila je školu te smo joj izrazili zahvalnost pjesmom. Učenici su izveli tradicijsku pjesmu “Petrinjčica je rječica” te hit Parnog valjka “Uhvati ritam”. Andrej Vidović je odsvirao Rahmanjinov preludij, dok su učenici Fran Olujić i Patricia Kolovica uz klavirsku pratnju učiteljice glazbene kulture Pine Žilić svirali ritam na bubnjevima. Također, učenici su se prvi put okušali u sviranju glinofona, koji je kroz projekt “Uhvati ritam” osmislila i izradila učiteljica likovne kulture Ivana Švragulja.

„Klavir je 80-ak godina bio kod nas, a sada sam jako sretna što je ponovno zazvučao u svom najboljem izdanju. Mislim da zapravo nikad nije tako dobro zvučao. Ajde, moj tata je bio dobar pijanist, moram priznati. Ja ne baš, evo najiskrenije, ali ono što je možda najvažnije je reći djeci da su uvijek prvi koraci teški, da je glazba ono što nas spaja, ono čime se dijeli veselje i da će ih svakako oplemeniti. Veselim se i drago mi je da je klavir došao u prave ruke“, rekla je glumica Bojana Gregorić Vejzović.

Svečanosti je prisustvovao zamjenik župana Mihael Jurić koji je pozdravio sve prisutne prigodnim riječima:

„U ime Sisačko-moslavačke županije zahvaljujem obitelji Vejzović, našoj glumici Bojani koja je svoje obiteljsko blago, dakle klavir na kojem je svirala njena baka, poklonila Osnovnoj školi Mate Lovraka. Petrinja je grad kulture i siguran sam da će i u ovoj školi mnogi naši učenici svirati na tom klaviru, da će oplemenjivati sebe i naći možda i svoju karijeru u tom smjeru. Petrinja njeguje i taj glazbeni segment kulture – evo i danas na Muzičkoj akademiji studira 6 Petrinjaca. Vjerujem da će i ovaj instrument pripomoći razvoju ne samo ove škole, nego svih naših učenika i grada Petrinje i Sisačko-moslavačke županije, da će doći i pijanisti koji će na njemu svirati, koji će danas – sutra biti značajni na području Hrvatske, a vjerujem i šire“, rekao je Jurić.

Ravnateljica škole Ankica Krnjajić Magdić koja je organizirala cijeli događaj u ime Osnovne škole Mate Lovraka glumici i njezinoj obitelji je zahvalila uručivši joj buket cvijeća.

„Mi smo oduševljeni, a mogli ste vidjeti i koliko su naše djeca oduševljena. S nestrpljenjem su iščekivali, vježbali ove pjesme i baš je bila vesela atmosfera, a vjerujem da će se tako i nastaviti. Još jednom hvala Bojani, njezinoj majci Božidarki i obitelji na ovako lijepoj, za našu školu velikoj gesti“, rekla je ravnateljica Krnjajić Magdić zahvaljujući na instrumentu koji im je stigao u pravi čas kako bi zamijenio njihov stari, dotrajali klavir koji više nije bilo moguće popraviti.

Zahvaljujemo voditeljici Male kuće Aleksandri Milković koja je u suradnji s gospođom Đurđicom Ivković iz Unicefa Hrvatska, omogućila da ova vrijedna donacija bude ostvarena. Veliko hvala Sisačko moslavačkoj županiji koja je osigurala prijevoz klavira iz Zagreba do Petrinje. Također, zahvaljujemo svima koji su na bilo koji način doprinijeli ovom hvalevrijednom projektu. Događaj su podržali mediji: Portal 53, Radio Sisačko moslavački, Radio Banovina i HRT.

Učenici sedmih razreda imali su priliku postaviti brojna pitanja glumici i njenom suprugu Enesu, te su na kraju saznali mnogo zanimljivosti o glumačkom pozivu iz prve ruke. Pitanja su pripremili učenici s učiteljima hrvatskog jezika: Juricom Marakovićem, Jelenom Keserović i Mateom Boškić. Cijeli događaj je fotografirala učiteljica engleskog jezika Jasna Anušić.

Više pogledajte na Regionalnom dnevniku 7.5.2024. klikom na poveznicu na 13:50 minuti.

Veselimo se budućim glazbenim događajima!