Ukupno: 319405

4. razredi OŠ Mate Lovraka Petrinja u Hrvatskom zagorju
Autor: Pina Žilić, 20. 4. 2024.

Mi, učenici četvrtih razreda naše škole smo u utorak 16. travnja u pratnji svojih učiteljica: Lucije Gašparić, Anite Rešković i Anice Šandrk, asistentice Marijane Tadić i učitelja Marka Klarića autobusom Euroturista u 7 ujutro krenuli prema Krapini.

Prvo odredište bio nam je Muzej krapinskih neandertalaca u Krapini. Ispred ulaza su nam objasnili pravila ponašanja u muzeju te smo najprije pogledali kratak filmić o životu pračovjeka, kako su lovili i kako sahranjivali svoje umrle. Zrinki je u filmu bilo jezivo kad je medvjed pračovjeku odgrizao dio ruke. Muzej smo obilazili u dvije grupe. Doznali smo da je ovo nalazište neandertalaca otkrio Dragutin Gorjanović Kramberger na brdu Hušnjakovo. Saznali smo kako je i kada nastao svijet, prva bića na Zemlji, razvoju ljudske vrste i još mnogo toga. Iz muzeja smo stazom produžili na samo brdo i mjesto gdje su pronađeni ostatci njihovih kostiju. Preporučujemo svakome posjetu ovom vrlo poučnom i zanimljivom muzeju.

Nakon ručka u restoranu Preša zaputili smo se u dvorac Trakošćan. Putem nas je pratila kiša, a kasnije i snijeg. Uspon stazom u dvorac bio je praćen snijegom. S vodičicom smo obišli dvorac. Ispričala nam je njegovu povijest. Nastao je u 13. stoljeću kao obrambena utvrda, a kasnije je dograđen i osposobljen za boravak i život. U drugoj polovici 19. stoljeća ponovo su ga nastanili članovi obitelji Drašković, a iza 2. svjetskog rata napustili te je dvorac pretvoren u muzej. Petri je bio zanimljiv način njihovog spavanja, kreveti su bili kratki, ali su imali puno jastuka pa su spavali polusjedeći. Nekima od nas bilo je zanimljivije u dvorcu od muzeja u Krapini zato što je u dvorcu prikaz bliži današnjem životu ljudi. Žao nam je što se nismo mogli prošetati parkom. Snijeg je i dalje padao, bilo nam je hladno pa smo požurili do autobusa.

Kod spomenika hrvatske himne u Zelenjaku nismo se dugo zadržali zbog vremenskih neprilika. Prošli smo Stazu kroz krošnju Zelenjak i spustili se do spomenika. Zaputili smo se svojim domovima.

Iako nas je cijelo vrijeme pratila kiša ili snijeg svima nam je ovo bilo nezaboravno iskustvo. „Dobro smo se zabavili i naučili puno”, kaže Lucija.

Za vas članak napisali učenica Ela Matijević i učenik Vanja Haler, 4.a

Više fotografija pogledajte na našoj Facebook stranici: