Svjetski dan umjetnosti
Autor: Pina Žilić, 15. 4. 2024.

Kreativne radionice projekta Uhvati ritam zainteresirale su velik broj učenika OŠ Mate Lovraka Petrinja za umjetničko izražavanje kroz likovne i glazbene aktivnosti. Čestitamo svim malim i velikim umjetnicima Svjetski dan umjetnosti i pozivamo ih da se uključe u izvannastavne i izvanškolske umjetničke aktivnosti u našoj školi i budu kreativni.

Osamnaest malih darovitih glazbenika sudionika projekta Uhvati ritam okupili su se u utorak 9.4.2024. u učionici glazbene kulture. Tema su ovaj put bile melodijske udaraljke i sviranje po bojama. Učiteljica Pina Žilić za njih je pripremila uvodnu demonstraciju o frekvenciji zvučnog vala i tonovima povezujući tako znanost i umjetnost. Učenici OŠ Mate Lovraka istraživali su  zvuk i nastanak tonova te su izradili vodeni ksilofon i pokušali svirati na njemu. Razvijajući kritičko mišljenje učenici su se aktivno uključili u izradu ovog zanimljivog glazbala.

Tonovi poznatih popularnih melodija, dječjih pjesama ali i klasične glazbe mogli su se čuti tijekom dvosatnog trajanja radionice. Sviralo se glazbenim cijevima boomwhackersima, na klavijaturama, ukuleleu i drugim melodijskim udaraljkama po izboru učenika potičući tako slobodu muziciranja.

Svirali su: Edvard Grieg: Jutro, L. van Beethoven: Oda radosti, Bella Ciao, The Beatles: Let it be, Don`t worry be happyi  Lion sleeps tonight.

U četvrtak, 11.4. u suradnji s učiteljicom Nikolinom Furlan - Sučec održana je još jedna u nizu radionica Uhvati ritam za otkrivanje, prepoznavanje i poticanje nadarenih učenika u području likovnih umjetnosti, ovoga puta u 1.a i 1.b razredu produženoga boravka pod vodstvom učiteljice Ivane Švragulje kojoj su se pridružile pomoćne učiteljice: Patricia Bogdanović, Amina Kadrić i Tonka Katarina Švragulja. Učenicima su pokazani prostori zadružne radionice u OŠ Mate Lovraka Petrinja, peći za keramiku i fuziju stakla, razlika između sirove gline, biskvitno pečene gline i glaziranje gline te alati za obradu gline. Predstavljeni su im i elementi od kojih će se graditi "glinofon". Potom su se učenici okušali u izradi ukrasnih predmeta od gline valjanjem, otiscima u glini i slobodnom oblikovanju u prostoru iz pune i plošno istanjene mase. Ugodno ozračje je popratila pjesma,  ugodni žamor i smijeh djece. Na radionici je prisustvovalo 17 učenika.

U četvrtak, 11.4.2024. održana je treća u nizu likovnih radionica za nadarenu djecu projekta: Uhvati ritam pod vodstvom Ivane Švragulje u Osnovnoj školi Mate Lovraka Petrinja. Svi projekti imaju i svoj dosadniji dio, a to je ovaj put bila obrada gline prije prvog paljenja, ali kada su nadareni kreativci na hrpi uvijek se pronađe još dodatna aktivnost. Antonella Grgić, Paula Vadlja, Mate Švragulja i Lucija Žugaj su se pozabavili dokumentiranjem događaja i eksperimentalnom fotografijom. Priprema za pečenje je vrlo brzo završena, sirova glina stavljena u peć za keramiku, objašnjeno je kako se pali peć, postavljena je temperatura iznad 900°C jer smo prijašnjim eksperimentima došli do rezultata da tanja površina na višoj temperaturi paljenja daje ugodniji zvuk. Sutradan smo otvorili peć i veselimo se četvrtoj radionici kada ćemo sastavljati glinofon. Kako je ostalo vremena učenicima je pokazano kako se rade bedževi. Tu je dječja kreativnost ponovo zasjajila u idejama, kombinacijama tehnika i vještim igrama riječima. Sudjelovalo je 9 učenika.

Učiteljice Pina Žilić i Ivana Švragulja se zahvaljuju na potpori Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i ravnateljici Ankici Krnjajić Magdić ravnateljici OŠ Mate Lovraka Petrinja.