2022-06-03 20:04:00

Kamišibaj

Kako spojiti japansko tradicionalno pričanje priča, baštinu Banovine, program likovne kulture u višim razredima i Let3? Danas je to uspjelo uz stručno vodstvo članova Udruge Kozići iz Zagreba, Martine Mladenović iz Interpretacijskog centra baštine Banovine i učiteljice likovne kulture Ivane Švragulje.

 Udruga Kozići osnovana je s namjenom približavanja sadržajnog kulturnog programa djeci i mladima, a područje djelovanja udruge je kultura i umjetnost; demokratska i politička kultura s posebnim naglaskom na promicanje društvene solidarnosti. Rad udruge financijski podupiru Ministarstvo kulture i medija RH, Gradski ured za kulturu Grada Zagreba i Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva putem fondova Europske unije.

Kamišibaj potječe od japanskog uličnog pripovjednog kazališta. Kamišibaj [kamishibai] je umjetnost pripovijedanja uz pomoć slika na maloj drvenoj pozornici. Riječ je o umjetnosti koja spaja sliku i riječ, odnosno podrazumijeva interakciju govora i slike. Korisno je sredstvo i pomagalo za rad s djecom jer razvija maštu, kreativnost, likovnu i govornu izražajnost te komunikacijske i jezične vještine.

Kamišibaj je tvorenica od riječi kami što znači papir i šibaj što znači gledalište ili kazalište. Neki ga zovu papirnatim kazalištem i kazalištem iz kofera, no jedno je sigurno: to je vještina pripovijedanja i kazivanja uz pomoć slika. Pritom dolazi do interakcije različitih umjetnosti.

Učenicima viših razreda OŠ Mate Lovraka Petrinja izvedene su dvije kamišibaji predstave: jedna tradicionalna japanska priča i druga priča iz naših krajeva, a potom je održana radionica.

Kako su učenici spojili kamišibaj s pjesmom grupe Let3: Bila jednom jedna krava pogledajte u prilogu.


Osnovna škola Mate Lovraka Petrinja