« Ožujak 2024 »

21. ožujka – Svjetski dan osoba sa sindromom Down
Autor: Matea Boškić, 19. 3. 2021.

„Gdje sja sunce srca,

tu je svaki čovjek vrijedan truda.“ Phil Bosmans

21. ožujka, na prvi dan proljeća, obilježava se Svjetski dan osoba sa sindromom Down (World Down Syndrome Day). Taj datum 21.3. je odabran jer simbolično predstavlja 3 kopije kromosoma 21, koji je jedinstven za osobe s Down sindromom.

Usvajanjem odluke, 10. studenoga 2011. godine, Ujedinjeni narodi su prihvatili rezoluciju te time iskazali podršku zaštiti prava osoba s Down sindromom u cijelom svijetu, a posebice u zemljama u razvoju. Ova je odluka jedan od ključnih koraka u kampanji svjetskih razmjera kojom se želi skrenuti pozornost na zaštitu prava osoba sa sindromom Down. Unatoč njihovoj sve većoj prihvaćenosti u društvu u zadnjih četrdesetak godina, osobe sa sindromom Down još uvijek bivaju diskriminirane i suočene s predrasudama kad je riječ o obrazovanju i samostalnom životu te su često prisiljene živjeti u institucijama u neadekvatnim uvjetima.

Rasparene šarene čarape su simbol Međunarodnog dana sindroma Down. Nošenjem šarenih čarapa izražava se podrška borbi osoba s Down sindromom da se uključe u naše društvo, da im se osigura mjesto u vrtiću i školi, te radno mjesto.

Zašto na taj dan nositi rasparene šarene čarape? Kako bi se pričalo o problemima osoba s Down sindromom. Kada vas upitaju zašto nosite šarene (različite) čarape, progovorit ćete o problemima osoba s Downom i pokazati podršku.

Edukacijska rehabilitatorica Antonija Ćosić u sklopu programa „Zvuk razbijanja predrasuda“ prigodno je uredila inkluzivni pano škole u svrhu senzibilizacije učenika i djelatnika škole te promicanja inkluzije u školskoj praksi.

Svi smo mi „savršeni na malo drukčiji način“!