« Ožujak 2024 »

Lovrakovci iz Zagreba za Lovrakovce iz Petrinje
Autor: Matea Boškić, 20. 1. 2021.

Potres na Banovini uznemirio je sve nas: učenike, roditelje, učitelje i ostale zaposlenike OŠ Mate Lovraka, Zagreb. Istovremeno nas je potaknuo na razmišljanje kako pružiti podršku tom prekrasnom dijelu Hrvatske  koji smo upoznali najviše kroz višegodišnje sudjelovanje u projektu HVIDRE Dubrava: Banovina – junačko srce Hrvatske, kao i kroz radna i prijateljska druženja s učiteljicama koje su tijekom Domovinskog rata kao prognanice radile u našoj školi. No, ne treba postojati niti jedna od navedenih poveznica, a da se razumije izazov trenutka.

Dogovori i razmjena ideja bili su kratki, odlučnost velika, kao i osjećaj da naša akcija podrške učenicima OŠ Mate Lovraka, Petrinja ima veliku priliku da bude uspješna.

Učitelji i ostali zaposlenici, Vijeće roditelja s predsjednikom gospodinom Ivicom Andrijanićem, bivši Lovrakovci, prijatelji škole, svi su krenuli u provedbu akcije.

Odluka je bila: Uspostavit ćemo kontakt sa OŠ Mate Lovraka, Petrinja, s ravnateljicom škole gospođom Ankicom Krnjajić Magdić. Prije svega pitat ćemo ih kako su, a zatim predstaviti našu ideju pružanja podrške usmjerenu na svakog učenika, prilagođenu uzrastu i potrebama djeteta. U paketićima koje ćemo pripremiti bit će ono što dijete veseli, što dijete voli, kao i ono što odrasli smatraju da je korisno.

Poruka roditeljima, krilatica akcije bila je: Što biste htjeli da vaše dijete dobije u  paketu, to poklonite nekom drugom, vama nepoznatom djetetu.

Dolazili su mali i veliki ljudi, u pogledima ponos i znatiželja. Neumorni su bili učenici volonteri pri preuzimanju paketa. Toplina je izvirala iz svakog susreta tih nekoliko dana koje smo s puno ljubavi posvetili petrinjskim Lovrakovcima. Negdje u budućnosti bit će to naši prijatelji s kojima ćemo se moći susresti kroz sport, znanost, umjetnost, sve ono što u školi najviše volimo.

Iako se ravnateljica Ankica Krnjajić Magdić i ja nismo osobno poznavale, već od prvog trenutka uspostavljenog kontakta razumijevanje je bilo obostrano, na učiteljskoj i općeljudskoj razini. U području odgoja i obrazovanja još uvijek se poučavaju i žive vrijednosti bez kojih dijete ne može postati dobar i odgovoran čovjek. Zato se jednostavno i lako možemo dogovoriti, jer je u središtu našeg interesa dijete.

Kada je u Zagrebu bilo sve složeno, došla je subota, 16.1.2021., dan kada smo planirali prijevoz paketa podrške Lovrakovcima iz Petrinje.

Samo jedan poziv bio je dovoljan da se u hladno subotnje jutro sakupi gotovo trideset ljudi koji su pakete utovarili u vozila. Prizor je bio nevjerojatan – kao da se sve događa spontano, ali iza svega bila je organizacija sa srcem.  Vozači su bili bivši učenici škole, u pratnji je bilo nekoliko učitelja, tajnik škole, nekoliko obitelji, roditelja naših učenika, pripadnik Ravnateljstva civilne zaštite gospodin  Ivica Kuprešak, također bivši učenik škole.

Mali konvoj podrške petrinjskim Lovrakovcima službenim vozilima pratili su pripadnici Ravnateljstva civilne zaštite Republike Hrvatske i vatrogasci, od Zagreba do škole u Petrinji. Osjećali smo se sigurno i pomalo bezbrižno u rukama ovih odgovornih profesionalaca, te smo svoju pozornost mogli usmjeriti prema svemu onom što se ovom našem kraju dogodilo, a što se ne može usporediti sa slikama koje viđamo na televiziji.

Kod OŠ Mate Lovraka u Petrinji svi su se pripadnici Ravnateljstva civlne zaštite Republike Hrvatske, kao i oni koji su se zatekli u blizini škole uključili u istovar paketa, u „liniji zajedništva“.

U OŠ Mate Lovraka Petrinja dogodio se susret koji je bio iznad svih naših očekivanja. Nazočna je bila ravnateljica Ankica Krnjajić Magdić, predsjednik Vijeća roditelja gospodin Siniša Simonović, nekoliko djelatnika škole. Rado su nam pokazali svoju školu koja u potresu ima samo manja oštećenja. Poklonili su nam logo škole izrađen na drvu, bit će lijepa i draga uspomena. Nekoliko riječi pozdrava, dobrodošlice i zahvale, dirljiv trenutak koji nije mogao proći bez suza, s obje strane.

Uopće ne dvojimo da je ovo početak prijateljstva i suradnje između dviju osnovnih škola koje nose isto ime učitelja – pisca Mate Lovraka, jedne iz Petrinje, a druge iz Zagreba.

Nas je nevolja spojila i to je najveći dobitak, kapital koji smo smjestili u naša srca, pa danas, u subotnje zimsko popodne uglavnom pričamo o susretu u Petrinji.

U ime svih učenika, učitelja, djelatnika, bivših Lovrakovaca i prijatelja škole,

Ravnateljica OŠ Mate Lovraka, Zagreb

Alemka Pliestić