Terenska nastava Hrvatski Čuntić
Autor: Matea Boškić, 30. 9. 2018.

Potaknuti Svjetskim danom čistih planina učenici 3.a, b i c razreda sa svojim razrednim učiteljicama i asistentima održali su 27.rujna terensku nastavu u Hrvatskom Čuntiću. Boravkom na svježem zraku i promjenom stajališta s obzirom na reljefnu raznolikost, zapažali su horizont te uvježbavali snalaženje u prostoru uz pomoć Sunca i kompasa. Doživljaj čiste i bistre jesenske razglednice zavičaja omogućilo je sunčano i vedro vrijeme.

Učenici su upoznali franjevački samostan i crkvu Sv.Antuna Padovanskog, kulturni spomenik. Dočekao ih je srdačno fra Petar Žagar i proveo ih kroz unutrašnjost crkve, govorio o njenoj povijesti i pokazao stare predmete koji su pronađeni u zavičaju. Promatrali su stari zvonik i uspoređivali ga sa suvremenim zvonom. Saznali su da je crkva obnovljena nakon domovinskog rata. Fra Petar je svojim govorom poslao poruku mira, ljubavi i tolerancije.

Nakon toga spustili s se do izvora i uživali u prirodnoj blagodati. Uveselili su jednu baku koja ih je pozvala da što češće dođu  jer, kako kaže,  nema ništa ljepše nego vidjeti tako puno djece u selu. Slijedilo je strmo penjanje do kule Čuntić. Učenicima je obilazak kule bio posebno zanimljiv, a posebno što nigdje nije bilo ulaza. Uzbuđeno su promatrali vidokrug s brda te su jasno mogli vidjeti na drugom brdu samostan.

Ostalo je vremena i za igru. Spustili su se do igrališta gdje su susreli još puno djece. Izmjenjivale su se igre loptom, trčanje i skakanje zelenom površinom, druženje s vršnjacima. A zatim šetnja do Zelene doline gdje nas je čekao autobus za povratak kući.

Učiteljice: A.Šandrk, L.Gašparić i M.Pavlović