Ovaj mjesec: 2070

Drugi razredi na terenskoj nastavi u Zagrebu
Autor: Mirna Dejanović, 24. 12. 2017.

Učenici 2.a, 2.b i 2.c razreda OŠ Mate Lovraka Petrinja otputovali su 15.prosinca vlakom u Zagreb. Krenuli su u 8.05 sa željezničke postaje Caprag-Sisak u pratnji svojih učitelja, A.Šandrk, L.Gašparić i M.Pavlović, asistenata i pripravnice, te nekoliko roditelja koji su se pridružili putovanju...

Učenici su uživali u vožnji vlakom, a ima i onih kojima je to bio prvi put. Stigli su na Glavni kolodvori i  spustili se pothodnikom prepunih izloga do obližnjeg restorana gdje su imali dogovorene tople obroke.

Prošetali su svi zajedno Trgom kralja Tomislava i posebno ukrašenim parkom Zrinjevac, promatrali uređeno klizalište i izloge proizvoda u drvenim kućicama.

Uputili su se do Trga bana Jelačića, razgledajući božićne ukrase na zgradama, balkonima i izlozima. Putem su sreli uličnog svirača i neki su učenici darivali novčiće. Na glavnom trgu učenici su primijetili lijepo uređen zdenac Manduševac u obliku velikog adventskog vijenca s četiri  svijeće.

Zatim su se popeli do Zagrebačke katedrale i obišli jaslice od drveta u prirodnoj veličini. Krenuli su prema glavnoj gradskoj tržnici na Dolcu. Vidjeli su puno različitih domaćih proizvoda, božićnih ukrasa, božićna drvca, naraslu pšenicu. Spustili su se ponovno na glavni trg i promatrali  kipove, stare zgradei izloge, veliki ulični sat i tramvaje.

Vratili su se do Zagrebačkog kazališta lutaka na predstavu Ježeva kućica. Uživali su u prekrasnim lutkama, poučnoj priči i odličnim glumcima. Pažljivo su pratili glavnog lika Ježa koji je predivno izrazio ljubav prema svom skromnom domu. Predstava nije dugo trajala i učiteljice su se dogovorile da ostatak vremena iskoriste za besplatnu vožnju tramvajem poslije 12 sati.

Ponovno su se tramvajem uputili na  glavni trg te pješice dalje starim gradom kroz dugačak tamni tunel. U tunelu su vidjeli stare predmete, dijelove starog namještaja i izložbe starih knjiga poznatih pisaca. Učenicima je hodanje kroz tunel bio jako uzbudljivo. Izlaskom iz tunela učenici su se popeli do vrha uspinjače i kule Lotrščak. Učenici 2.a razreda spustili su se uspinjačom i poigrali se nakon togana obližnjem igralištu. Ostali učenici su nastavili s razgledanjem starog grada, slušali priču o gričkom topu i  zaključanim lokotima na ogradi, s pogledom na crkve.

Okrijepili su se hranom i pićem i ponešto kupili za uspomenu kao poznati zagrebački suvenir licitarsko srce s natpisima za članove obitelji. Vratili su se tramvajem do Glavnog kolodvora. Većina učenika se prvi put  vozilo tramvajem. Još su stigli razgledati unutrašnjost željezničkog kolodvora i staru lokomotivu na paru, kao u priči Vlak u snijegu.

Zadovoljni  i puni dojmova, učenici su posjedali u vagon i čekali konduktera da poništi putničke povratne karte. Vratili su se sretno kući u 15.30.

Učiteljica: Lucija Gašparić