Ovaj mjesec: 2003

Sjećanje na žrtvu Vukovara
Autor: Mirna Dejanović, 19. 11. 2017.

Jučer je u našoj školi obilježena dvadeset i šesta obljetnica pada Vukovara u ruke pripadnika JNA i njima pridruženih paravojnih snaga pobunjenih Srba. Tužno prisjećanje na sve poginule, ranjene, zarobljene pa kasnije ubijene, zlostavljane ili nestale branitelje i civile grada koji je gotovo puna tri mjeseca prkosio teroru i smrti što ih je sijala jedna od tada najbolje opremljenih armija Europe održano je za vrijeme dvaju velikih odmora. Učenici i njihovi nastavnici zapalili su svijeće i održali prigodni program koji je za tu prigodu pripremila nastavnica povijesti u našoj školi, profesorica Adela Bućan Paljević. Tijekom prvog velikog odmora učenici viših razreda, a tijekom drugog velikog odmora učenici nižih razreda su zapalili svijeće i poslušali sažeto napisan prikaz tragedije koja je pogodila Vukovarce i njihov grad prije više od četvrt stoljeća. Nemoguće je bilo u nekoliko stranica teksta opisati sav užas kroz koji su Vukovar, njegovi branitelji i stanovnici prošli, ali barem je nakratko evocirana uspomena na zlo koje ih je zadesilo, kao i na hrabrost onih koju su tom zlu stali na put, nerijetko pod cijenu vlastitog života. Prisjećanje na tragediju Vukovara završeno je zajedničkom molitvom svih okupljenih za duše onih koji su nas svojom žrtvom zadužili i kojih se trebamo s poštovanjem prisjećati, i to ne samo osamnaestog studenog svake godine.