Ovaj mjesec: 2086

Kroz Dječji tjedan
Autor: Mirna Dejanović, 9. 10. 2017.

Učenici 2.b razreda započeli su Dječji tjedan porukama za odrasle te na taj način izrazili želju da odrasli budu što nježniji prema djeci, a posebno prema prvašićima. Poručili su da se ne svađaju i što više vremena provedu sa svojom djecom. Žele se s roditeljima zajednički igrati i gledati utakmice. Dosta poruka odnosilo se na potrebu čuvanja prirode i čišćenja okoliša. Izrazili su želju boraviti na svježem zraku za vrijeme velikog odmora.

Nakon rasprave o dječjim pravima i dužnostima, učenici su istaknuli svoja prava na igru, učenje, prijateljstvo, veću slobodu u pisanju domaće zadaće, žele biti čisti i zdravi. Naveli su i najčešće dužnosti kao pomaganje u kući roditeljima, učenje i odlazak u školu. Zajednički su uredili razredni pano.

U sklopu Dječjeg tjedna učenici su se pripremali za posjet djeci s teškoćama u razvoju u Maloj kući. Izrazili su svoju želju da naprave malu kuću od kartona te da je ispune igračkama koje bi darovali djeci. Nekoliko učenika je donijelo igračke koje više ne koriste. Bili su jako sretni i uzbuđeno su bojali kuću. Krov su pokrili jesenskim lišćem. Prozorčiće je pomogao izrezati asistent Hrvoje. Svi su se trudili.

Prije posjete Maloj kući učenici su čitali i razgovarali o književnom tekstu Prijatelj u invalidskim kolicima Z.Baloga. Naučili su da oni mogu biti veliki, posebni i odani prijatelji. Naučili su da mogu biti izvrsni suigrači i uspješni sportaši. Neki su učenici primijetili uspjehe djece u invalidskim kolicima u igranju košarke u našoj školi.

Učenici su posjetili Malu kuću na Svjetski dan cerebralne paralize, 6.listopada. Tog jesenskog kišnog dana, tko je imao, obukao je zelenu majicu. Iznenadili su domaćine poklonom. Razgovarali su s voditeljicom Selmom i Antom koji im je strpljivo pričao o kakvoj se bolesti radi i s kakvim se poteškoćama on susretao tijekom odrastanja i školovanja. Pokazao je kako može izvesti stoj na rukama, a onda su učenici pokazali neke svoje vještine kao „špaga“, stajanje na jednoj nozi i kolut. I Stjepan se pridružio učenicima kada su počeli recitirati pjesme i pjevati naučene pjesme. Svi su bili sretni i veseli. Druženje je trajalo jedan školski sat i dogovoreno je da će učenici ponovno doći.

Učiteljica: Lucija Gašparić