« Ožujak 2024 »

100. DANA NASTAVE
Autor: Nevena Pali, 22. 2. 2017.

Projekt 100. dan škole, tj. 100. dan nastave provodi se u mnogim europskim zemljama i školama diljem Hrvatske. Prošloga tjedna 100. dan su obilježili učenici i učitelji u OŠ Mate Lovraka Petrinja i PŠ Češko selo

Kroz različite radionice i aktivnosti u kojima se krio broj 100 učenici su razvijali kreativnost, suradnju, komunikacijske vještine, ponavljali usvojene sadržaje i usvajali pojmove iz opće kulture.

Učenici područne škole Češko selo kroz kreativne radionice obilježili su stoti dan nastave izrađujući 100 srca, 100 lokota, 100 ovčica, 100 nožica te tako proveli dan ispunjen srećom, smijehom i ljubavlju. Sa učiteljicom engleskog jezika  Nevenom Pali izrađivali su lokote sa porukom za Valentinovo te ih vješali na veliko srce. Učiteljica Mirjana Pavlović sa svojim prvašićima napravila je prikladnu stonogu. Učiteljica Antonela Mikulić izradila se sa svojim učenicima sto srca koje drže dječje ruke. Učiteljica Brankica Šuker sa svojim učenicima izradila je plakat na temu 100 godina od prvog izdavanja knjige „Priče iz davnina“  te jedan „živi“ broj 100. Učiteljice Ankica Štajdohar-Conjar, Ivančica Bešlić I Alica Jung Šubarić sa svojim su učenicima ispekla sto slatkih kolačića, a pripremile su i zanimljive nastavne listiće i recitacije. Vjeroučiteljica Ivana Turkalj sa svojim učenicima izradila je 100 ovčica koje simboliziraju ljubav Dobrog pastira.

Učenici matične škole također su bili vrlo kreativni. Nastavnica engleskog jezika Jasna Anušić izradila je sa svojim učenicima zanimljivu i kreativnu igru asocijacija i pamtomime sa sto engleskih riječi. Najbolji par bile su Ana Jerković i Tea Bujić. Učiteljica Kristina Dumbović  na nastavu je došla prerušena u stogodišnjakinju što je izazvalo čuđenje i smijeh kod učenika.  U informatičkoj učionici stogodišnja je učiteljica obilježila stoti dan nastave kroz program Kahoot. Učiteljica Lucija Gašparić sa svojim učenicima izrađivala je ritmičke likove sa 100 dijelova. Učiteljica glazbene kulture Ljubica Vugić obradila je i prilagodila već postojeću himnu „Stoti dan škole“, odsvirala ju i otpjevala s učenicima u rap verziji. Učiteljice Sanda Kolaković i Josipa Šajnović udružile su snage te sa svojim učenicima drugog razreda izrađivale matematičke računaljke povezane s brojem 100. Na stoti dan nastave učenici petih razreda izrađivali su plakat sa sto bitnih pojmova iz gradiva povijesti i vjeronauka. Pomogle su im učiteljice Štefica Trgovčević i Adela Bućan Paljević. Nastavnik tjelesne kulture Ivan Boras sa svojim se učenicima prisjetio sto najboljih i najuspješnijih sportaša. Učitelj matematike Marko Nikić je sa svojim učenicima, kroz grupni rad sa zadacima s brojem 100 , obilježio projektni dan, a učitelj Zoran Crljenica upoznao je svoje učenike sa tangramom i njegovim svojstvima, slažući konveksne mnogokute od sedam dijelova tangrama . Učenici 8.a razreda, sa svojim su nastavnicom iz geografije Ivanom Šalinović-Jajčinović obrađivali vode, reljef i zaštićene prostore primorske hrvatske te odredišta koja bi voljeli posjetiti u RH. Na satu njemačkoga jezika pod vodstvom učiteljice Višnje Lovreković učenici su u rječnicima tražili riječi u kojima se na krije riječ sto.  Na padežna pitanja Koga? i Što? volim odgovarali su učenici na satu hrvatskoga jezika. Učiteljica Ljubica Šubić bila je zadovoljna i napisanim pričama od 100 riječi. Učiteljica Višnja Polanščak-Gavranović je na satu engleskoga jezika s učenicima obrađivala pjesmu 100. dan škole, a ponovili su i što su sve naučili u proteklih 100 dana.

Ovo je dio onoga što su učenici naučili i izradili tijekom ovog zanimljivog i šarenog stotog dana nastave, a kako je sve izgledalo, pogledajte u galeriji fotografija.